Vil du gerne lave en hjemmeside med eget domæne? Så gør det!
- Skrevet af RG-SupporterVil du gerne lave en hjemmeside med eget domæne? Så gør det!
Her er det nogle tips til at vælge det rigtige.
En vigtig ting er at finde et godt webhotel der kan hoste din hjemmeside.
En anden vigtig ting er at finde et godt domæne som er nemt at skrive og folk nemt kan huske.
Her er et par gode webhosts:
Surftown:
[url=http://www.surftown.dk/]
Surftown er god for folk der ikke har ret meget kendskab til HTML. De har også en god hjemmeside designer med over 500 skabeloner.
Elitehost:
[url=http://www.elitehost.dk]
Den lidt dyre løsning, hvor du skal op på mindst 49 kr om måneden for at kunne benytte dynamiske sider som PHP og ASP og databaser. Tilgengæld er der ingen oprettelse afgift. Understøtter ikke subdomæner og spamfilter medmindre man betaler ekstra.
FAQ:
Hvad er et webhotel?
Et webhotel er en eller flere webservere, hvor en virksomhed udlejer plads til hjemmesider, så de er tilgængelige på internettet.
En standardløsning på et webhotel består oftest, ud over et tilknyttet domænenavn, af et antal MB plads til filer (og typisk adgang til den plads via FTP), et antal e-mail-postkasser (f.eks. POP3), forskellige muligheder for at afvikle scripts (PHP, ASP, ASP.NET, CGI) og evt. også adgang til at benytte en database (f.eks. MySQL).
Hvor meget plads for jeg brug for?
Det er forskelligt fra hjemmeside til hjemmeside og det kommer også an på hvad der skal være på hjemmesiden. Et godt tal er 1 GB da det er billigt og der er plads til at folde sig ud og lave flere projekter på den, for eksempel bruger vi osgå Riddergarn.dk til at teste mindre projekter på.
Brug for mere hjælp?
Hvis du har spørgsmål eller brug for mere hjælp til at vælge et webhotel så er du mere end velkommen til at oprette en tråd i forummet her på siden.
Denne artikel er læst 8003 gang(e).
Se flere artikler i kategorien HTML her.
Kommentarer til artiklen
Webmaster - [Redigér] | 02/09 - 2008 6:29 |
Utrolig god artikel. ;) |
|
RG-Supporter - [Redigér] | 05/09 - 2008 18:31 |
Tak :p | |
Snitsky210 - [Redigér] | 25/02 - 2011 15:21 |
Det kan da også være One.com eller unoeuro.com |